Катюжанська сільська амбулаторіякуточок сімейного лікаря.


 село Катюжанка, річка Здвиж


Катюжанська сільська амбулаторія. Куточок сімейного лікаря. Що таке катаракта ?.
Зазвичай, коли від літньої людини чують фразу «Світ втратив свої колишні фарби», вважають, що він має на увазі якісь психологічні проблеми. Однак для цього вислову є і цілком прозаїчне пояснення - катаракта очей.

Це захворювання без належного лікування може призвести до повної сліпоти, тому так важливо вчасно звернутися до лікаря. І щоб не пропустити хворобу, корисно буде знати про те, що таке катаракта і як вона проявляється.

Що таке катаракта

Наше око являє собою своєрідний оптичний прилад, який можна порівняти з фотоапаратом. Зіниця, що виконує функцію об`єктива, пропускає промені світла, які потім переломлюються і в якості нервових імпульсів сприймаються головним мозком, як цілісна картинка. Кришталик, розташований в оці, за райдужкою, перед склоподібним тілом і сітківкою, складається з капсули і основної речовини. Він грає важливу роль в ламанні світла і передачі зображення на сітківку. З віком кришталик втрачає властивості лінзи, стає каламутним і щільним, і це викликає різні порушення зору. Це явище називається катарактою.
Захворювання може виникати під дією різних факторів, внутрішніх і зовнішніх (придбана катаракта), також помутніння кришталика зустрічається у новонароджених (вроджена катаракта).

Причини придбаної катаракти:

  • спадкова схильність;

  • вікові зміни (практично у всіх людей з віком втрачається еластичність кришталика і зростає його щільність);

  • порушення обміну речовин (при цукровому діабеті катаракта виникає набагато раніше і частіше);

  • вплив радіації, деяких ліків та погану екологію;

  • травми очей.

Також доведено, що куріння сприяє розвитку захворювання. Крім того, дуже часто помутніння кришталика зустрічається у людей з іншими офтальмологічними проблемами.

Причини вродженої катаракти досі до кінця не відомі, проте відомо, що в групі ризику знаходяться ті діти, матері яких під час вагітності перенесли різні інфекційні захворювання (грип, герпес) або хворіли на цукровий діабет.

види катаракти

Розрізняють декілька видів катаракти, в залежності від місця і характеру ураження кришталика. Якщо помутніння кришталика відбувається на його периферії, то така катаракта називається полярною. Зір при цьому типі захворювання страждає не настільки сильно, як при інших, так як поразка не зачіпає центру, який задіяний в зорі. Інший тип катаракти - ядерна, при якій страждає ядро кришталика. Також виділяють шарувату (зони помутніння чергуються зі здоровими), Капсулярна, пленчатую (виникає в результаті зрощення стінок передньої і задньої капсули кришталика) і повну катаракту, вражаючу кришталик цілком.

Захворювання протікає в чотири стадії:

1 стадія - початкова стадія помутніння кришталика. На цій стадії зір залишається на колишньому рівні, захворювання тільки починає свій розвиток.

2 стадія - стадія незрілої катаракти. Зір значно погіршується, хвороба починає прогресувати.

3 стадія - катаракта стає зрілою, патологічний процес охоплює весь кришталик.

4 стадія - перезріла катаракта. Кришталик остаточно руйнується, а його капсула деформується.

симптоми катаракти

Помутніння кришталика проявляється туманністю, тьмяністю або роздвоєнням зображення, яке бачить людина, втратою фарб. Всі предмети стають розпливчастими, навколо джерел світла з`являється ореол. Також при катаракті турбують підвищена чутливість до світла (особливо це проявляється в нічний час), білі спалахи або смуги перед очима. При помутнінні задньої капсули кришталика зір може поліпшуватися в похмуру погоду або в сутінках. Іноді люди, які страждають вікової далекозорістю, відзначають, що раптово стали краще бачити. Це явище пов`язане з розвитком короткозорості при катаракті. Надалі вона буде тільки прогресувати.

Якщо подивитися в очі людині з помутнінням кришталика, то можна помітити, що його зіницю посірів або жовтуватим, а в деяких випадках навіть світлим. При появі вищеперелічених скарг необхідно обов`язково звернутися до лікаря - офтальмолога.

Діагностика та лікування катаракти

Для визначення катаракти очей є кілька способів офтальмологічного дослідження.
Необхідно перевірити гостроту і поля зору. Також вимірюють внутрішньоочний тиск і оглядають очне дно за допомогою офтальмоскопії. Таким чином визначають стан зорового нерва і сітківки. Самим інформативним методом обстеження при катаракті вважається биомикроскопия, за допомогою якої можна дізнатися про стан райдужки і кришталика.

Після встановлення точного діагнозу необхідно починати лікування. На сьогоднішній день єдиним ефективним способом позбавлення від помутніння кришталика ока є хірургічне видалення ураженої кришталика і заміна його на штучний (интраокулярная лінза). Операція проходить досить швидко і безболісно. За допомогою ультразвуку проводиться перетворення кришталика в емульсію, потім його видаляють з ока, а натомість вводять спеціальну лінзу, пластикову або силіконову. Консервативне лікування за допомогою різних очних крапель, вітамінів та інших подібних препаратів доцільно лише на початковій стадії помутніння кришталика для уповільнення прогресування патологічного процесу.

вторинна катаракта

Приблизно в 10% випадків після операції з незалежних від хірурга причин можливий розвиток такого ускладнення, як вторинна катаракта (помутніння задньої капсули кришталика). Повторне помутніння кришталика ока відбувається через те, що залишилася капсула починає продукувати волокна, які згодом переміщаються в центр і знову викликають порушення зору. Факторами для розвитку вторинної катаракти можуть служити вік (у дітей внаслідок їх підвищених регенеративних здібностей ймовірність вище), наявність супутніх захворювань. На можливість розвитку вторинної катаракти впливає також форма штучної лінзи і матеріал, з якого вона зроблена (є дані, що силіконові лінзи викликають вторинну катаракту частіше за інших).

Для усунення проблеми необхідна операція. За допомогою лазера видаляють уражену частину задньої капсули, відновлюючи тим самим зір. Це оперативне лікування також проходить безболісно і швидко, однак воно має свої побічні ефекти. Так, внаслідок використання лазерного променя є ймовірність пошкодження інтраокулярної лінзи. У деяких випадках задню капсулу просто розсікають, що більш безпечно для інтраокулярної лінзи.

профілактика

Для того, щоб захистити себе від катаракти, потрібно виконувати комплекс профілактичних заходів, спрямованих на підтримку здоров`я очей.
Необхідно відмовитися від куріння і надмірного вживання гострої та солоної їжі. Замість цього краще ввести в свій раціон більше фруктів, овочів, цільного коров`ячого молока і вершкового масла. Корисними для зору вважаються плоди фенхелю, коріандр, морква, мигдаль і шпинат. Можна робити спеціальні ванночки для очей з ромашки, м`яти або петрушки. Вони захистять не тільки від катаракти, але і від інших захворювань очей.

Також варто дотримуватися деяких правил, які допомагають захистити себе від катаракти. По-перше, не можна піддавати очі дії яскравого світла, особливо в літню пору. У цьому випадку, виходячи з дому, потрібно надягати сонцезахисні окуляри. По-друге, кожен раз, повертаючись з вулиці, необхідно вмиватися, щоб не допустити інфекційного зараження очей. По-третє, існують вправи для очей, які будуть підтримувати їхнє здоров`я на належному рівні.

Не рекомендується довго сидіти за комп`ютером або телевізором - це в будь-якому випадку дуже шкідливо для очей. Погано позначаються на здоров`ї не тільки око, але і всього організму велику кількість стресів, надмірні фізичні навантаження і недостатнє перебування на свіжому повітрі. Тому потрібно більше гуляти і менше хвилюватися з різних приводів. Крім цього, є лікарські препарати у вигляді різних крапель, які теж допоможуть уникнути катаракти. Однак ці кошти мають свої показання і протипоказання, тому їх не можна використовувати, не порадившись з лікарем.

Джерело : http://ukrhvoroba.xyz/hvorobi-simptomi-lechenme/zir/1274-shho-take-katarakta.html

Огляд регіону : село Катюжанка , Вишгородський район , Київська область , 07313 , Україна.
E-mail: selo@07313.in.ua

Всі матеріали на сайті викладені виключно з ознайомчою, довідковою та освітньою метою.
Адміністрація сайта не претендує на їх авторство та не несе відповідальності за їх зміст.