Катюжанська сільська амбулаторіякуточок сімейного лікаря.


 село Катюжанка, річка Здвиж


Катюжанська сільська амбулаторія. Куточок сімейного лікаря. Що таке глаукома ?.
Глаукома відноситься до небезпечних захворювань очей, які вражають зоровий нерв і ведуть до втрати зору. Більшість, але не всі випадки даного захворювання створюють підвищений тиск всередині ока, називається внутрішньоочним тиском (ВОТ). Нормальне ВГД вимірюється в міліметрах ртутного стовпа і може варіювати від 10 до 21 мм. рт. ст. Підвищений ВОТ — найбільш важливий чинник ризику розвитку глаукоми.

Підвищений ВОТ іноді називають очною гіпертензією. Якщо лікуючий лікар діагностував очну гіпертензію, то не обов’язково людина хвора на глаукому. Варто пам’ятати про підвищений ризик розвитку даного захворювання, тому необхідно регулярно обстежуватися в офтальмолога (лікаря, який спеціалізується на консервативному і хірургічному лікуванні очей).

Половина людей, які страждають глаукомою, не знають про своє захворювання, поки не настане серйозна втрата зору.

Багато факторів пов’язане з підвищенням ризику розвитку глаукоми; деякими з них є підвищений ВОТ, сімейна схильність, етнічне походження і літній вік.

 • Існують два основних типи глаукоми: закритокутова та відкритокутова.
  • При закритокутовій глаукомі нормальні дренажні канали очі виявляються фізично заблокованими. Дана форма захворювання може бути гострим (розвивається стрімко) або хронічної (тривалої). При закритокутовій глаукомі відбувається раптове підвищення ВГД через накопичення рідини, відомої як водяниста волога. Гостра закритокутова глаукома вважається невідкладним станом тому, що при даному захворюванні пошкоджується зоровий нерв, втрата зору може настати через кілька годин після виникнення проблеми. Хронічна закритокутова глаукома може призвести до зниження гостроти зору, не проявляючи себе симптомами.
  • При відкритокутовій глаукомі дренажна система функціонує нормально. Відкритокутова глаукома також може пошкодити зір, не проявляючи себе симптомами.
 • Глаукома з нормальним (або зниженим) ВГД є незвичайною і погано подається за формою даного захворювання. При вищезгаданому типі глаукоми зоровий нерв пошкоджений, хоча і ВОТ постійно залишається на рівні, звичайно вважається нормальним.
 • Дитяча глаукома явище рідкісне і починається в дитинстві, дитячому або підлітковому віці. Дана форма подібна відкритокутовій глаукомі, і якщо і є симптоми, то деякі з них з’являються на ранній стадії. Якщо залишити без лікування це захворювання, то може розвинутися сліпота. Як і більшість типів глаукоми, дитяча форма є, в основному, спадковою.
 • Вроджена глаукома є варіантом дитячої глаукоми, яка з’являється незабаром після народження. Варто пам’ятати, що дане захворювання може розвинутися і пізніше протягом першого року життя. Вроджена глаукома відрізняється від дитячої сльозотечею, чутливістю до світла, помутнінням рогівки, про що завжди варто пам’ятати. Даний тип глаукоми частіше зустрічається у хлопчиків, може пошкоджувати один або обидва ока.
 • Вторинна глаукома відноситься до захворювань з підвищеним ВГД, які розвиваються внаслідок структурних порушень в очах. Вторинний тип глаукоми може бути результатом поранення ока або інших медичних станів. Даний тип захворювання ока відрізняється тим, що лікування повинне бути спрямоване на усунення основної причини, а також на зниження підвищеного тиску всередині ока

Причини виникнення глаукоми

Глаукома призводить до підвищеного внутриглазному тиску. В нормальному очному яблуці чиста рідина, іменована водянистою вологою, продукується в задній камері і відтікає через зіницю у фронтальну (передню) камеру. Потрапивши в передню камеру, вищезгадана рідина, через зону називають каналами Шлемма, дренується з ока в кровоносне русло. Водяниста волога забезпечує структурну підтримку, доставляє кисень і поживні речовини до тканин всередині очі.

Підвищення ВГД настає при підвищенні продукування або зниження відтоку водянистої вологи. В результаті підвищення тиску всередині ока, може, в кінцевому підсумку пошкодити очний нерв. Вищезазначене збільшення ВГД на сьогоднішній день є найбільш поширеним фактором ризику втрати зору у зв’язку з глаукомою, хоча існують і інші фактори.

протягом багатьох років вважалося, що висока ВГД було основною причиною пошкодження зорового нерва при глаукомі. Тепер ми знаємо, що люди з нормальним ВОТ так само можуть страждати від втрати зору в зв’язку з глаукомою. З іншого боку, у деяких людей з підвищеним ВГД глаукома не призводить до пошкодження очного нерва. Таким чином, різні чинники можуть вражати зоровий нерв, навіть при нормальних показниках ВГД.

Підвищений внутрішньоочний тиск як і раніше вважається основним фактором ризику розвитку глаукоми, тому, що дослідження вказують на пряму залежність підвищення ВГД і зростання імовірності пошкодження зорового нерва.

Ніхто не знає, чому певні етнічні групи, наприклад, афроамериканці, мають більш високий рівень захворюваності на глаукому, веде до сліпоти. Первинна відкритокутова глаукома є основною причиною сліпоти серед афроамериканців і корінних жителів Аляски. Дане захворювання виникає у 6-8 разів частіше, ніж у білих, часто виявляється на ранніх періодах життя.

Симптоми глаукоми

Більшість людей з глаукомою не відзначають ніяких симптомів, поки не починають значно втрачати зір. Як тільки волокна зорового нерва пошкоджуються у зв’язку з глаукомою, людина може зазначити поява маленьких «сліпих плям» зазвичай в периферичній (бічний) зоні зору. Пошкодження всього зорового нерва веде до повної сліпоти.

Інші симптоми зазвичай пов’язані з раптовим підвищенням ВГД, зокрема, при гострій закритокутовій глаукомі, можуть включати нечіткість зору («пелена перед очами»), ореоли навколо джерел світла, сильний біль в очах, головний біль, дискомфорт у животі, нудоту і блювоту.

Коли звернутися за медичною допомогою?

Зателефонуйте своєму лікарю, якщо у Вас з’явилася сильна очна біль, раптова втрата зору, особливо при порушенні периферичного або бокового зору.

Багато медичні препарати, що використовуються для лікування глаукоми, можуть мати побічні ефекти. До небажаних проявів відносять печіння або почервоніння очей, затуманення зору, головний біль, зміна серцебиття, пульсу або дихання. Більшість побічних ефектів не є серйозними і проходять без проблем. Побічні ефекти препаратів для лікування глаукоми виникають далеко не у всіх, але завжди попереджайте Вашого лікаря, якщо виникло небажане прояв лікарського засобу.

При закритокутовій глаукомі швидке підвищення ВГД може призвести до погіршення зору, сильної очного болю, головного болю, болю в животі, нудоті і блювоті. Закритокутова глаукома зустрічається рідко, але є серйозним захворюванням, і, якщо швидко не почати лікування, може призвести до сліпоти. У разі виникнення вищезазначених симптомів, негайно зверніться за медичною допомогою для обстеження та лікування, щоб не допустити втрату зору.

Обстеження і тести

Багато різних методів застосовується для вимірювання внутрішньоочного тиску. Додаткові тести дозволяють визначити, чи є у людини глаукома і, наскільки швидко дане захворювання прогресує. Більшість діагностичних тестів повинні регулярно повторюватися, щоб простежити за виникненням або прогресуванням глаукоми.

 • Тест «листкового повітря» є найбільш простим. Дане дослідження дозволяє виміряти ВГД, не торкаючись очі. Щоб пройти тест, обстежуваний сідає перед апаратом, поклавши підборіддя на підпірку. Офтальмолог направляє маленьке сопло (інжектор) на обстежуваний очей. Дане сопло доносить швидкий потік повітря до поверхні ока. Вимірюючи відгук очі (хвилю повітря, відбитого від поверхні ока назад до апарату), лікар може зробити грубу оцінку внутрішньоочного тиску. Тест «листкового повітря» — гарне перевірочне дослідження підвищеного ВГД, хоча не відрізняється високою точністю.
 • Пряма тонометрія, що проводиться на передній поверхні ока, є набагато більш точним виміром ВГД, хоча вимагає більше навичок і досвіду для виконання. Невеликий грузик ніжно опускається на попередньо обезболенный очей і вимірювання ВГД виходять дуже точні.
 • Розширення зіниці: дослідження для перевірки очного дна через розширені зіниці, необхідно для діагностування глаукоми. Перед проведенням дослідження ока закопуються спеціальними краплями, щоб збільшити, розширити зіниці. Дана підготовка дозволяє офтальмолога краще розглянути всі структури всередині очі. Очний лікар може розпізнати характерні «дерен» або депресію зорового нерва на очному дні, заподіяну підвищеним очним тиском. Дане збільшення називається «судинної лійкою» зорового нерва і, відповідно, вказує на ступінь прогресування захворювання.
 • Периметрія: Ще один тест, званий периметрией, використовується для визначення наявності дефектів в межах поля зору. Особливо ретельно досліджується периферичний зір. Дана перевірка дуже важлива тому, що люди з глаукомою, як правило, втрачають зір від зовнішнього краю до центру. Для дослідження периферичного зору використовуються спеціальні апарати. Людину просять дивитися на серії миготливих світлових імпульсів, відзначають, ділянки, де світло бачимо. Після завершення перевірки складається точна карта периферичного зору. Якщо у пацієнта глаукома, то периферичний зір буде зниженим або порушеним. Даний тест може бути виконаний, щоб стежити за розвитком глаукоми або для визначення тяжкості захворювання при первинному встановленні діагнозу даного захворювання.

Лікування глаукоми
Амбулаторне лікування

лікар може призначити лікарські препарати для зниження ВОТ. Єдиний спосіб бути впевненим в ефективності цих засобів – це приймати рекомендовані препарати, дотримуючись вимог лікаря.

Лікування

Лікування повинне бути спрямоване на зниження ВГД за рахунок скорочення продукції або збільшення відтоку водянистої вологи. В залежності від типу глаукоми використовується консервативна терапія або хірургічне лікування. ВОТ зазвичай може бути знижено з використанням різних препаратів у формі очних крапель (див. — як приймати ваші очні краплі) та оральними (приймаються через рот) або внутрішньовенними препаратами.

Лікарські препарати

 • Бета-адренергічні блокатори, альфа-адренергічні агоністи і аналоги простагландину є найбільш часто використовуваними препаратами.
 • Бета-блокатори, такі, як тимолол (Тимоптик), можуть зменшити кількість виробленої водянистої вологи.
 • Альфа-адренергічні агоністи, такі, як бримонидин (Альфаган), знижують продукцію водянистої вологи, а також покращують її відтік.
 • Ще одна група препаратів, іменованих простагландинами, почала використовуватися останнім часом. Одним з тих лікарських засобів, які можуть бути призначені, є латанопрост (Ксалатан). Дане ліки діє біля зони водозбору всередині ока і підвищує відтік водянистої вологи з вторинного (заднього) шляху з метою зниження ВГД.

Хірургічне лікування

У деяких випадках може знадобитися хірургічне лікування.

Якщо у вас є закритокутова глаукома, можливо, необхідно буде зробити операцію, іменовану иридотомией. Під час иридотомии створюється отвір у райдужній оболонці, щоб знизити підвищений тиск всередині ока. Вищезазначена операція може бути виконана за допомогою лазера, тому розріз зовнішньої оболонки ока не потрібно. Можна зробити иридотомию після епізоду гострій закритокутовій глаукоми або, щоб запобігти атаку даного захворювання.

При лікуванні вродженої глаукоми медикаментозне лікування зазвичай неефективно, тому, звичайно, потрібне оперативне лікування.

Інші види операцій, які виконуються для лікування глаукоми, включають в себе трабекулопластику, циклофотокоагуляцию і фільтрацію. Всі вищезгадані дії мають на меті полегшити відтік водянистої вологи з ураженого ока чи око, щоб знизити ВГД. Для отримання додаткової інформації з цих методів зверніться до Вашого офтальмолога.

Наступні кроки
Що треба пам’ятати?

Перед тим, як залишити лікарню або прийомну Вашого доктора, переконайтеся, що отримали відповіді на наступні питання:

 • Ліки — Як і коли приймати призначені препарати?
 • Ознаки і симптоми – Які симптоми слід очікувати при неефективності запропонованого лікування? Що треба знати про побічні ефекти і інші проблеми?
 • Обмеження – яких дій Ви повинні утримуватися і як довго?
 • Наступні заходи – Коли призначити зустріч з доктором для повторного обстеження і проведення контрольного дослідження полів зору

Профілактика

У більшості випадків кращою профілактикою глаукоми є її раннє виявлення. При своєчасній діагностиці можна уникнути втрати зору і сліпоти. Будь-яка людина старше 20 років повинен регулярно проходити перевірку на наявність глаукоми, щоб допомогти попередити або вчасно ідентифікувати глаукому. Особливо насторожені повинні бути люди з певними факторами ризику, наприклад, афроамериканське походження або наявність глаукоми у близьких родичів.

Прогноз

Незважаючи на те, що глаукома не виліковується, але дане захворювання можна і потрібно контролювати. Люди, що хворіють на глаукому, повинні регулярно проходити обстеження очей, і в більшості випадків зобов’язані приймати лікування до кінця життя.

Без лікування гостра глаукома може призвести до стійкої втрати зору. Хронічна глаукома без лікування веде до сліпоти протягом ряду років.

Рання діагностика і лікування зазвичай призводять до відмінних результатів і зберігають зір. Прогноз для вродженої глаукоми варіюється в залежності від віку, коли були виявлені симптоми, і того, наскільки дитина піддається лікуванню.

Як боротися з глаукомою?

Людині буває складно усвідомити, що він страждає глаукомою, так як до цього моменту він може майже повністю втратити зір. Завдяки консультаціям лікаря і спеціальним вправам, ви можете відчути себе як і раніше. Ви можете використовувати спеціальні засоби для людей з поганим зором, наприклад, читати лише видання, надруковані великим шрифтом, або користуватися спеціальними відео системами, що допоможе вам нормально жити, незважаючи на поганий зір. Ви також можете створити групу підтримки, які допоможуть вам виконувати більш складні завдання.


Джерело :
http://likuvania.com/shho-take-glaukoma-viznachennya-i-opis-rozbir-simptomiv-glaukomi-profilaktika-i-liki-vid-glaukomi/
Огляд регіону : село Катюжанка , Вишгородський район , Київська область , 07313 , Україна.
E-mail: selo@07313.in.ua

Всі матеріали на сайті викладені виключно з ознайомчою, довідковою та освітньою метою.
Адміністрація сайта не претендує на їх авторство та не несе відповідальності за їх зміст.